Köpeklerde Barınak Hastalığı – Kennel Cough

Barınak hastalığı olmuş köpek

Kennel Cough olarak da bilinen barınak hastalığı, köpekler arasında sıkça görülen ve aynı zamanda bulaşıcı olan bir enfeksiyondur. Genellikle dışkı ve kusmuk yoluyla bulaştığı için köpeklerin bir arada yaşadığı barınak tarzı yerlerde görülmektedir. Bu nedenle “barınak hastalığı” olarak adlandırılmıştır. Bu hastalık, özellikle henüz genç olan veya bağışıklık sistemi zayıf köpeklerde ciddi olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Tedaviye geç kalındığı takdirde ölümle de sonuçlanabilmektedir.

Köpeklerde Barınak Hastalığı (Kennel Cough) Nedir?

Köpeklerin solunum yollarını etkileyen barınak hastalığı, ciddi bir bulaşıcı enfeksiyondur. Parainfluenza virüsü ve bordetella bronchiseptica bakterisi gibi farklı mikroorganizmalar yoluyla ortaya çıkmaktadır. Enfekte olmuş bir köpekten diğerine temas yoluyla bulaşabilmektedir. Özellikle barınak gibi köpeklerin bir arada yaşadığı ve birbirlerinin kusmuk veya dışkılarına temas edebilecekleri alanlarda görülme ihtimali yüksektir.

Barınak Hastalığı Neden Olur?

Barınak hastalığına yol açan temel nedenler arasında bazı virüs ve bakteriler bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 • Parainfluenza virüsü: Köpeklerin solunum yollarında iltihaplanmaya yol açan parainfluenza virüsü, ardından bu canlının göz akıntısı, burun akıntısı ve öksürük gibi belirtiler yaşamasına neden olmaktadır.
 • Bordetella bronchiseptica: Bu bakteri, tıpkı parainfluenza virüsü gibi köpeklerin solunum yollarına olumsuz etki göstererek enfeksiyon yaratır ve ardından solunum problemlerinin ortaya çıkmasına yol açar.

Köpeklerde Barınak Hastalığının Belirtileri

Solunum yollarının virüs ve bakteriler tarafından etki altına alınmasının ardından çeşitli belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bakım veren kişiler, detaylı gözlemler sonucu belirtileri gözlemleyebilmektedir. Tedavi sürecine geç kalınmaması açısından bu kişilerin köpeklerde barınak hastalığı belirtileri hakkında bilgi sahibi olmaları son derece önemlidir.

Barınak hastalığı belirtileri:

 • Kuru ve sert öksürük, boğaz tıkanması ve öğürme (En yaygın belirtidir),
 • İştahsızlık,
 • Halsizlik, enerjisizlik,
 • Hafif düzeyde ateş,
 • Göz akıntısı veya göz iltihaplanması,
 • Yeşil veya şeffaf renkte burun akıntısı.

Yukarıda sıralanan belirtilerden birkaçını köpeğinizde gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden uzman bir veteriner hekime başvurmanız önerilmektedir. Barınak hastalığına geç müdahale edildiğinde veya ihmal edildiğinde ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Kennel Cough Teşhis ve Tedavi

Köpeklerde Barınak Hastalığı Teşhis ve Tedavi Süreci

Barınak hastalığının teşhis edilebilmesi için veteriner hekimin köpeğinizi kapsamlı bir muayeneden geçirmesi gerekmektedir. Bu aşamada köpeğinize dair gözlemlerinizi veteriner hekime ileterek yardımcı olabilirsiniz. Veteriner hekim, barınak hastalığından şüpheleniyor ise tanısını kesinleştirmek amacıyla burun sürüntüsü örneği veya trakeal aspirat işlemini uygulayabilir. Alınan bu örnekler laboratuvar ortamında incelendikten sonra teşhis konulabilmektedir.

Barınak hastalığı tedavi sürecinde ise öncelikle hastalığa neden olan mikroorganizma belirlenmekte ve köpeğin genel sağlık durumu incelenmektedir. Hastalığın hafif düzeyde seyrettiği vakalarda veteriner hekim öncelikle destekleyici tedavi seçeneklerinin uygulanmasını önerecektir. Destekleyici tedavi: bol sıvı tüketimi, balgam söktürücü ve öksürük ilacını kapsamaktadır. Hastalığın ilerlediği ciddi vakalarda ise antibiyotik veya antiviral ilaçlar reçete edilmektedir.

Köpeklerde Barınak Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Barınak hastalığı, enfekte olan bir köpekten diğerine bulaşabilmektedir. Bu nedenle özellikle barınak gibi birçok köpeğin bir arada yaşadığı alanlarda ortaya çıktığında tehlike arz etmektedir. Hastalıklı bir köpek öksürdüğünde veya hapşırdığında ortaya çıkan damlacıklar, sağlıklı köpeğin hava yollarına girdiğinde hastalık bulaşabilmektedir. Ayrıca hastalıklı bir köpekle burun buruna gelmek, eşyalarını paylaşmak, kusmuk veya dışkısına temas etmek de bulaşmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle hastalığı yaşayan köpeğin, iyileşinceye kadar ayrı tutulması gerekmektedir.

Köpeklerde Barınak Hastalığı Nasıl Önlenir?

Patili dostlarının sağlığını düşünen pek çok hayvansever, “Köpeğimi barınak hastalığından nasıl korurum?” sorusuna yanıt aramaktadır. Bu hastalığın önlenmesinde atılacak en önemli adım aşıdır. Kennel cough aşısı, köpeğinizin barınak hastalığına yol açan bazı virüs ve bakterilere karşı korunmasını sağlamaktadır. Bu aşı her yıl tekrarlanmaktadır.

Köpeğinizi barınak hastalığından uzak tutmak istiyorsanız aşağıdaki önlemleri de alabilirsiniz:

 • Köpeğinizi kalabalık ortamlardan uzak tutun.
 • Aşısız köpekler ile temasından kaçının.
 • Köpeğinizin mama kabı, su kabı ve oyuncakları gibi özel eşyalarını düzenli olarak dezenfekte edin.
 • Köpeğinizin öksürük veya hapşırık gibi semptomları sık tekrarladığını fark ettiğinizde zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurun.

Hangi Köpekler Barınak Hastalığı İçin Risk Altındadır?

Barınak hastalığı, bir köpekten diğerine bulaşabildiği için her canlı risk grubunda yer almaktadır. Ancak şu durumlara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir:

 • Yavru köpekler,
 • Yaşlı köpekler,
 • Bağışıklık sistemi zayıf olan köpekler,
 • Sık sık diğer köpekler ile temas halinde olan köpekler,
 • Kalabalık ortamlarda yaşayan köpekler risk altındadır.