Köpek Aşı Takvimi

Doğada yaşayan tek canlı biz değiliz. Bizim dışımızda da var olan canlıların başında hayvanlar geliyor. Kimi insanlar için hayvanlara aşırı bir sevgi ve düşkünlük oluyor. Bu tarzda olan insanlar da evlerinde genelde muhtelif türden hayvan besliyorlar. İşte o hayvanlar içinde en çok tercih edilenlerin başında farklı türden özellikleri olan köpekler geliyor. Evde hayan beslemek özellikle de köpek beslemek çok kolay olan bir olgu değil. Tıpkı bir insan büyütür gibi gereken özeni göstermek ve belli başlı bazı şeyleri bilmek gerekiyor. İşte onlardan bir tanesi de başlı başına bir bilgi ve deneyim gerektiren köpek aşı takvimi olgusudur. Biz de bu yazıda bu konuda kafanızda hiçbir soru işareti kalmayacak biçimde evinizde başucunuzda olacak temel bilgiler olan bir yazı hazırladık. Şimdi adım adım başlayalım.

İçindekiler

Köpeklerde Aşı

Köpek Aşı Takvimi Nedir?

İşin alfabesinden başlayarak köpek aşı takvimi nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise ana hatları ile şöyle bir açıklama yapılabilir. Bu takvim herhangi bir köpeğin türü ve cinsi, yaşı ne olursa olsun nerede yaşarsa yaşasın hangi periyotlar ile hangi aşıyı yaptıracağını gösteren bir takvimdir.

İşin yine de burada en temel bilinmesi gereken olgusu aşıların tam zamanında ve belirlenen periyotlar ile yapılması gerektiğidir. İçlerinde kuduz aşısı gibi yasal mevzuatlar kapsamında mutlaka yaptırılması gereken yapılmazsa suç olan aşılar da vardır. Köpek aşı takvimini aşı karnesi olarak da tanımlamak mümkündür.

Köpek aşı takvimi veteriner hekime gidilip, köpeğe yapılan ilk tetkikten sonra genelde köpeğin sahibine verilir. Es kaza unutmanız durumunda aşağıda yer alan tablo size son derece yardımcı olacaktır. Elbette sizlerin de son derece iyi bildiği gibi aşılar, uzman veterinerler tarafından veterinerin hizmet verdiği merkezde hijyenik bir ortamda steril bir biçimde gerçekleştirilir.

 

İşin yine de burada en temel bilinmesi gereken olgusu aşıların tam zamanında ve belirlenen periyotlar ile yapılması gerektiğidir. İçlerinde kuduz aşısı gibi yasal mevzuatlar kapsamında mutlaka yaptırılması gereken yapılmazsa suç olan aşılar da vardır. Köpek aşı takvimini aşı karnesi olarak da tanımlamak mümkündür.

Bu durum aslında birçok ebeveyn için son derece bilinen bir durumdur zira bebekler yeni doğduğu andan itibaren bebeklere de çocuk doktoru tarafından bir aşı takvimi verilir ve bu takvime göre aşıları yapılır ve aşı yapıldıktan sonra da gerekli işaretleme takvime ya da karneye konulur. Aynı durum burada da geçerli olup hiçbir fark yoktur.

Köpeklerde Vurulması Gereken Aşılar

Köpek aşı takvimi içinde olan aşılar aşağıda yazılı olduğu gibidir.

  • İç Dış Parazit Aşısı
  • Kuduz aşısı
  • Lyme aşısı
  • Karma aşı
  • Mantar aşısı
  • Corona aşısı
  • KC aşısı ( Bronşin aşısı)

Köpeklerde Aşı Takvim Tablosu

Aşının Yapılacağı Zaman

Aşının Adı

6.Hafta

İç-Dış Parazit Aşı Uygulaması

8.Hafta

Karma 1.Doz

9.Hafta

Bronşin (Kc Aşı)

10.Hafta

Corona Virüs Aşı 1. Doz

11.Hafta

Karma Aşı 2.Doz

12.Hafta

Lyme Aşısı 1.Doz

13.Hafta

Kuduz Aşısı

14.Hafta

Corona Virüs Aşısı 2.Doz

15.Hafta

Lyme Aşısı 2.Doz

16.Hafta

Mantar Aşı 1.Doz

18.Hafta

Mantar Aşı 2.Doz

Aşılar İle İlgili Önemli Bilgiler

  • Köpek aşı takvimi içinde olan aşılar ile ilgili verilebilecek bilgiler ise mantar aşısının bilhassa mantar riski olan sıcak bölgelerde mutlaka yapılması gerektiğidir.
  • Köpeklerde doğuşta besleyenlerin son derece iyi bildiği gibi anne sütü ile beslenir ama sonrasında anne sütü kesilince bağışıklık sisteminin güçlü olması için bu aşıların yapılması gerekir.
  • Corona aşısı sindirim sisteminde kusma, bulantı vb. sorunların yaşanmaması için mutlaka yapılması gereken bir aşıdır.
  • Kuduz aşısı yasal bir zorunluluktur. O yüzden her şart altında yaptırılır
  • Karma aşısı ise köpeklerin grip, nezle vb. sorunlara karşı koruyan bağışıklık sistemini güçlü kılan bir aşıdır.
  • İç dış parazit aşısı da mutlaka yapılması gereken en ufak bir parazite karşı bile önlem aldıran bir aşı türüdür.
  • Bronşin aşısı köpeklerde üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı koruyucu türden bir aşıdır.
  • Lyme aşısı ise özellikle sokak köpeklerine mutlaka yapılması gereken bir aşıdır. Köpekleri kene sokmasına karşı koruyucu özelliği vardır. Bu tür durumda riskleri en aza indirger.