Kedi ve Köpeklerde Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Kedi ve Köpeklerde Alerji Testi

Alerji sorunu ölümcül olmasa da yaşayan kişinin yaşam kalitesini doğrudan etkileyen hatta kimi zaman da insanların yaşamını çekilmez bir hale getiren durumdur. Kimi insanların belli bir şeye mevsimsel olarak alerjisi varken bazı insanlarda her zaman görülebilir. İnsanlara alerji teşhisinin konulabilmesi belli başlı bazı testler yapılır. Böylece hem alerji olup olmadığı hem de alerjisi varsa neye alerjisi olduğu belirlenir.

Lakin alerji durumu sadece insanlarda ortaya çıkan bir sorun değildir. Kedilerde ve köpeklerde de görülebilir. Biz de bu yazıda kedilerde ve köpeklerde alerji testi hakkında bilgi vereceğiz. Şimdi dilerseniz hemen başlayalım.

Kedi ve Köpeklerde Alerji Testi Nedir?

Kedi ve köpeklerde alerji testi en basit ifade ediş biçimi ile kedide alerji olup olmadığını anlamak amacıyla yapılan bir testtir. Bu testlere tıp dilinde deri prick testi adı verilir.

Köpek alerji belirtileri

Kedi ve Köpeklerde Alerji Belirtileri Nelerdir?

Gerek kedilerde, gerek köpeklerde alerji belirtileri benzer biçimde olup aşağıda yazılı olduğu biçimdedir:

  • Ciltlerinde kaşıntı ve şişkinlik hali
  • İnsanlarda da alerji olduğunda görüldüğü gibi hapşırma en bariz belirtisidir.
  • Hırıltı
  • Öksürük
  • Burun tıkanıklığı
  • Nefes darlığı
  • Burun akıntısı
  • Burunda kaşıntı hali

Yukarıda bahsi geçen belirtiler alerjinin temel belirtileridir. Nitekim benzer semptomlar insanlarda da aynı biçimdedir.

Kedi ve Köpeklerde Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Kedilerde alerji testi insanlarda yapılan testlere benzer. Bu testte az bir miktarda alerjen  kedinin cilt yüzeyinde küçük bir delik açılarak derisinin altına yerleştirilir.  Eğer maddenin konulduğu yerde  kabarıklık oluşursa ortada bir alerji durumu mevcuttur. Herhangi bir durum değişikliği yoksa alerjik bir problemi kedinin mevcut değildir. Belirtiler başka bir hastalığın habercisi olabilir. Ona göre yeni bir yol çizilmesi gerekir.

 

Kedi ve köpeklerde alerji testi, insanlarda yapılan testlere oldukça benzer bir yöntemle gerçekleştirilir. Test süreci, veteriner hekiminizin, kedinizin ya da köpeğinizin cildine çok küçük bir delik açarak, belirli alerjenleri (alerjiye neden olabilecek maddeler) deri altına yerleştirmesini içerir. Sonrasında, bu bölgede herhangi bir kabarıklık veya reaksiyon oluşup oluşmadığı dikkatle incelenir. Eğer test bölgesinde bir reaksiyon görülürse, bu, evcil hayvanınızın o maddenin varlığına alerjik tepki gösterdiğini gösterir. 

Bu test, olası alerjik reaksiyonları saptamada oldukça etkilidir. Veteriner hekiminiz test sonuçlarına dayanarak, evcil hayvanınız için en uygun tedavi yöntemini ve takip edilecek yolu belirleyecektir. 

Tedavi ve Diğer Hususlar

Alerjisi saptanan köpeklere burun spreyi, antihistaminikler ve de dekonjestanlar uygulanabilir. Alerji bir besine ise o zaman o gıda hiçbir biçimde hayvana verilmemelidir. Burada önemli olan alerji konusu başlı başına özel bir uzmanlık alanı olduğu için bu alanda uzman veterinere gidilmesidir. Her veteriner bu konuya hakim olmayabilir. O yüzden sürecin doğru yönetilmesi gerekir.