Kedilerde Anksiyete (Kaygı Bozukluğu)

Kedilerde anksiyete belirgin bir şekilde sürekli kaygı, endişe ve stres yaşayan bir kediyi tanımlamaktadır.Anksiyete, kedinin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürebilir ve bundan dolayı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Gelin Kedilerde Anksiyeteyi daha derin ve anlaşılır şekilde inceleyelim.

Anksiyeteli kediye bakan insanlar ve şaşkın ürkek bir yüz ifadesi olan kedi.

İçindekiler

Kedilerde Anksiyete Nedir?

Kedilerde anksiyete, duygusal ve nörolojik tepkilerin aşırı uyarılması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bu, duygu merkezinin aşırı aktif hale gelmesi ve stres hormonlarının artışıyla ilişkilidir.

Kedilerde anksiyete, çevresel değişiklikler, sosyal izolasyon, travmatik deneyimler veya nörolojik anormallikler gibi nedenlerle tetiklenebilir ve tüy yolma, aşırı tırmalama, gizlenme, yeme alışkanlıklarının değişmesi gibi davranışsal belirtilerle kendini gösterir.

Geçmişte ve Günümüzde Kedilerde Anksiyete Bozukluğu

Kedilerdeki anksiyete, tarihsel olarak günümüzde olduğu gibi yüzyıllardır görülen bir sağlık sorunudur. Ancak günümüzde kedi sahiplenme oranlarının artması ve kedilerin sürekli olarak çevresel değişikliklere maruz kalması, bu hastalığın yayılmasına katkı sağlamıştır.

Eski Dönemlerde

Kedilerin evcilleştirilmeye başladığı dönemlerde, yaşam koşulları günümüzdekinden oldukça farklıydı. Kediler, genellikle dışarıda serbestçe dolaşıyor ve avlanıyorlardı. Bu durum, kedilerin strese maruz kalma olasılığını azaltıyordu.Dolayısıyla anksiyete kediler arasında oldukça az oranda seyrediyordu.

Günümüzde

Günümüzde, kedilerin sahiplenme oranı oldukça yüksektir. Kediler, artık sadece evlerde değil, ofislerde, apartmanlarda ve hatta alışveriş merkezlerinde bile bulunabilirler. Bu durum, kedilerin strese maruz kalma olasılığını daha da artırmaktadır.Dolayısıyla anksiyete oranı oldukça yüksektir.

Masanın altına saklanmış bir kedi.

Kedilerde Anksiyete Belirtileri

Kedinizde anksiyete (kaygı bozukluğu) varsa, aşağıdaki genel belirtilerden bazılarını gözlemleyebilirsiniz;

 1. Gizlenme
 2. Huzursuzluk veya yerinde duramama
 3. Ürkeklik hali
 4. İştah kaybı
 5. Tırmalama
 6. Tüy yolma
 7. Tuvalet alışkanlıklarının değişmesi
 8. Aşırı uykusuzluk veya aşırı uyuma
 9. Titreme
 10. Hırıltı
 11. Tıslama
 12. Ani sıçrama

Anksiyete, kedilerin davranışlarında, ruh hallerinde ve hatta fiziksel sağlıklarında değişikliklere neden olabilir. Bu nedenle, kedinizde anksiyete belirtileri fark ederseniz, bir veteriner hekime danışmanız çok önemlidir.

Bilimsel Araştırma

Araştırma Özeti: Yapılan araştırmaya göre, kedilerde anksiyete, davranışsal sorunların en yaygın nedenlerinden biridir. Anksiyetenin yaygın belirtileri arasında kedinin eve işemesi, saklanma hali, aşırı tüy yalama ve huzursuzluk yer almaktadır.

 • Kaynak: Houpt, K. A., & Salem, N. (1980). Feline behavior problems: Diagnosis and treatment. Veterinary Clinics of North America: Small Animal Practice, 10(5), 801-816.

Kedilerde Anksiyete Çeşitleri Nedir?

Kedilerde anksiyete çeşidi 2 ana başlık olarak incelenebilir.

Durumsal anksiyete: Kedilerde belirli bir durum veya uyarıcıya karşı görülen anksiyetedir. Örneğin, kedi evde yalnız kaldığında veya havai fişeklerin patladığını duyduğunda yaşadığı anksiyete durumsal anksiyetedir.

Genelleşmiş anksiyete: Kedilerde yaygın olarak görülen anksiyete türüdür. Kedi, herhangi bir özel durum veya uyarıcıya karşı değil, çevresine ve içinde bulunduğu duruma karşı aşırı tepki verir.

Ancak, bazı uzmanlar kedilerde anksiyetenin daha fazla çeşide ayrılabileceğini düşünmektedir. Örneğin, ayrılık kaygısı, yalnızlık,korku, sosyal fobiler ve diğer anksiyete bozuklukları gibi durumlar, kedilerde görülen anksiyete türleri olarak kabul edilebilir.

Kedilerde Anksiyete Tedavisi

Anksiyete Tedavisi, anksiyetenin nedenini belirlemek için bir veteriner hekimin kedinizi muayene etmesiyle başlar. Tedavi, ilaç veya veteriner hekimin önereceği farklı bir tedavi yöntemini içerebilir.

Kedi sahipleri anksiyeteyi mutlaka dikkate almalıdır.Anksiyete tedavi edilmezse ciddi sorunlara yol açabilir. Uzun süreli anksiyete, kedinin bağışıklık sistemini zayıflatır, sindirim sorunlarına neden olur ve yaşam kalitesini düşürür.

Anksiyeteli kediler agresifleşeceğinden dolayı, insanlara veya diğer hayvanlara zarar verebilir. Bu nedenle, kedinizde anksiyete belirtileri fark ederseniz, hemen bir veteriner hekime danışın.